امروز خبری خواندم که لینک آن را روی کانال تلگرامم قرار داده‌ام. داستان بیکاری فارغ‌التحصیلانی که پس از اتمام تحصیلات به شغلهایی غیرمرتبط روی آورده‌اند.

مثلا ارشد حقوق که راننده مینی بوس است؛ دکترای باستان‌شناسی که آرایشگری می‌کند؛ ارشد زبان انگلیسی که نگهبان ساختمان است؛ ارشد کتابداری که در مزرعه مشغول به کار است؛ ارشد کارگردانی که کارگر سوپر مارکت است و ارشد ادبیات که خدمات تایپ و کپی دارد.

قطعا کار عار نیست و همه این عزیزان مشغول به کسب روزی حلال هستند و از این بابت باید به تک تکشان افتخار کرد و قطعا قصور برنامه‌ریزان در سالهای گذشته کار را به اینجا رسانده است؛ منتها چند نکته مهم وجود دارد:

  1. این جوانان کلی هزینه و زمان و انرژی صرف کرده‌اند تا درس بخوانند و الان که زمان بهره‌برداری از این همه تلاش است مشغول کاری هستند که به راحتی قبل از تحصیلات دانشگاهی هم می‌توانستند انجام دهند. مسئول این هدررفت منابع کیست؟ خودشان؟ دولتمردان؟ سیستم آموزشی؟
  2. دلیل واقعی عدم اشتغال این جوانان چیست؟ عدم تخصص؟ اشباع بازار کار؟ راحت طلبی و پشت میز خواهی؟ جفای روزگار؟
  3. به هیچ عنوان خدای ناکرده قصد ملامت و شماتت ندارم چون می‌دانم شرایط افراد با یکدیگر متفاوت است و ممکن بود من هم در شرایط مشابه چنین وضعیتی می‌داشتم؛ اما واقعا نمی‌فهمم که مثلا با ارشد زبان انگلیسی مگر می‌شود بیکار بود؟ آنهم در شرایطی که صنعت در به در دنبال عزیزی است که بتواند یک ایمیل ساده را بدون استفاده از گوگل ترنسلیت و بدون آبروریزی برای پارتنر خارجی‌اش ارسال کند.
  4. وضعیت بازار کار سایر رشته‌ها را نمی‌دانم اما رشته‌های خودمان (مدیریت) به شدت تخصص محور و گاهی مهارت محور است. من سالها در زمینه تحقیقات بازاریابی کار کرده‌ام (13 سال) و اطمینان می‌دهم آنهم اطمینان صد در صدی که فارغ التحصیل کارشناسی یا ارشد مدیریت با تخصص تحقیقات بازاریابی ظرف یک هفته جذب بازار کار می‌شود. باورتان نمی‌شود که واقعا نیروی خوب متخصص پیدا نمی‌کنیم و باورتان نمی‌شود که بگویم طی دو سال گدشته به زور دو نفر جذب کرده‌ایم...
  5. بچه‌های مدیریت اگر طی 4 سال کارشناسی یا 6 تا 7 سال تا ارشد یکی از تخصصهای بازاریابی، مالی، منابع انسانی، بازرگانی و ... را همراه با کار توام با تحصیل داشته باشند و در زمینه کاری‌شان به مهارت مناسبی رسیده باشند بدون تردید بیکار نخواهند ماند.
  6. یادگیری زبان انگلیسی همراه با نرم‌افزارهای مرتبط با کار، از نرم افزارهای معمول آفیس گرفته تا نرم‌افزارهای تخصصی برگ برنده هستند. خواهش می‌کنم جدی بگیرید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید